AYDIN İL MEM ARGE

AYDIN FEN LİSESİNDEN TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ

Aydın Fen Lisesi öğrencileri 51. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda Türkiye birincisi olmuştur.
AYDIN FEN LİSESİNDEN TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ

51. TÜBİTAK LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI'NDA AYDIN'DAN TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ!

Aydın Fen Lisesi 11.sınıf öğrencileri Umut Kaan EREN ve Tuna AKIN'ın Kimya öğretmenleri Ayşegül METİN'in danışmanlığında "Yapay Zeka" tematik alanında hazırladıkları  "Yapay Zeka Uygulamalarından Derin Öğrenme Tekniği ile Hasat Sonrası Kuru İncirin Kalite Sınıflandırması" adlı proje 51. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda önce İzmir bölge finalinde birinci olarak katılmaya hak kazandığı Ankara'da düzenlenen final yarışmasında da Türkiye birincisi olmuştur.

Bu projede temel olarak hasat sonrası kuru incirin kalite değerlendirmesinde seçme ve sınıflandırma yapılırken pahalı, zaman alıcı ve yoğun emek gerektiren manuel inceleme tekniklerinin kullanıldığı geleneksel yöntemlere alternatif olarak, incirin tasnifindeki insan kaynaklı duyusal sorunların minimuma indirilmesi, gıda sektöründe son üründe istenilen kalite kriterlerini yakalamak amacıyla farklı, yenilikçi yöntemlerin geliştirilmesi hedeflenmiş ve makine öğrenmesine dayalı derin öğrenme tekniği kullanılarak bilgisayar tabanlı daha hızlı ve güvenilir bir yöntem geliştirmiştir. Yöntemin kullanıldığı bir prototip hazırlanmıştır.

Türkiye genelinde 23.528 öğrencinin hazırladığı 15.273 proje arasından Türkiye birinciliği elde ederek bizlere bu haklı gururu yaşatan öğrencilerimiz Umut Kaan EREN ve Tuna AKIN ile danışman öğretmenimiz Ayşegül METİN'i, Aydın Fen Lisesinin okul yönetimi ile öğretmenlerini ve emeği geçen herkesi tebrik ederiz.

10-07-202010-07-202010-07-2020

Meşrutiyet Mahallesi Kültür Caddesi No 20 Efeler/AYDIN - (0256) 215 1028 (Dahili 1002/1003/1004/1005/1006/1007)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.