AYDIN İL MEM ARGE

AYDIN´dan NASA´ya Rekor Bağlantı

AYDIN´dan NASA´ya Rekor Bağlantı

 

AYDIN´dan NASA´ya Rekor Bağlantı

     Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen STEM Projesi kapsamında “Aydın NASA’ya Bağlanıyor” etkinliği ile il genelindeki 17 ilçede bulunan tüm okullar, sınıfları ile birlikte NASA/ JPL’ de görev yapan Dr. Umut YILDIZ ile e-konferans gerçekleştirdi.

     Aydın Sosyal Bilimler Lisesi’ nde Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim KÖŞGER ve Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU’ nun katılımları ile e-konferans başlatıldı. Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU, e- konferans açılışını yaparak; “STEM Projesi hayatın içinden hatta hayatın kendisi olan bir proje. Bu projeyi daha önce Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde uygulamıştık. Aydın bu projenin uygulanacağı Türkiye genelinde ikinci il olacak. Bu gün yapacağımız etkinlik te yine bu projenin içerisindeki adımlardan biri. Ancak Türkiye genelinde ilk kez Bakanlığımız izni ve desteğiyle Aydın’daki öğrencilerimizi NASA’ya bağlıyoruz.” dedi.

     Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim KÖŞGER, canlı e-konferansa bağlanarak, “Bugünün tarihi bir gün olduğunu düşünüyorum. Aydın ismi ile aydın insanların kenti. Dolayısıyla aydın bir geleceği kurgulayacaksak, bu tür eğitimlerde Türkiye’ye örnek olacak faaliyetleri gerçekleştirmemiz gerekiyor. Aydın geçmişinde bunları yapmış, gelecekte inşallah daha iyilerini yapacağız. Hem vatandaşımız hem kardeşimiz Umut Yıldız, NASA’da görev almış, bildiğim kadarı ile yıldızların oluşum yerlerindeki su moleküllerini araştıran bir ekibin içinde vazife alıyor. Öğrencilerimize tüm Türkiye’deki genç dimağlarımıza örnek olmasını temenni ediyorum” dedi.

   Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından açılan konferans salonu ile yapılan bağlantıya 1800 üzerinde sınıf girişi yapılarak, 150.000 civarında öğrenci katılımı sağlandı. 1500 bağlantıya kadar açık olan konferans bağlantısında, yoğun ilgiden dolayı teknik gecikmeler yaşansa da, bağlantıyı organize eden ve yöneten Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı merkezinde düzenlemeler yapıldı ve öğrenciler NASA/JPL ‘de Dr. Umut YILDIZ ile bağlantıyı gerçekleştirdi ve öğrenciler uzay bilimleri ile ilgili sorular yönelttiler. 

     Dr. Umut YILDIZ, NASA ile yapılan e-konferansın ilk kez bu kadar fazla sayıda bağlantıyla gerçekleştiğini belirtti. “Bu e-konferans, bir rekor denemesiydi ve Aydınlı öğrencilerle bu rekoru gerçekleştirdik” diyerek sözlerini bitirdi.

    Anaokulundan liseye kadar her kademede ve her yaşta öğrencinin katıldığı bağlantıda, Yenipazar Anaokulu öğrencileri uzay temalı kostümleri ile bağlanarak, renkli görüntüler kazandırdı. Öğrenciler, uzay, mars ve ay ile ilgili merak ettiği soruları yönlendirdiler, Dr. Umut YILDIZ’ ın açıklamalarını ilgiyle dinlediler.      

   

23-11-201723-11-201723-11-201723-11-201723-11-201723-11-201723-11-2017

Meşrutiyet Mahallesi Kültür Caddesi No 20 Efeler/AYDIN - (0256) 215 1028 (Dahili 1002/1003/1004/1005/1006/1007)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.