AYDIN İL MEM ARGE

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve Gazi Üniversitesi İşbirliği İle Hazırlanan 'Ulusal ve Uluslararası Proje Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı' Yayımlandı

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve Gazi Üniversitesi İşbirliği İle Hazırlanan 'Ulusal ve Uluslararası Proje Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı' Yayımlandı

Günümüzün becerileri arasında en önemli gündem maddelerinden biri proje hazırlamadır. Öyle ki hem gündelik yaşantıda hem de mesleki yaşantımızın hemen her bölümünde projelerin önemli bir yeri vardır. Proje hazırlamanın bireysel, kurumsal ve toplumsal birçok faydasından söz edilebilir. Proje hazırlama yoluyla bireyler; problemlerin çözümüne yönelik eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcılık, bilgiye erişim, bilgiyi işleme, yeniden harmanlama, sorgulama, uzlaşma gibi etkinlikler yapar. Bu yönleriyle projelerin hem bireysel çalışma hem de ekip çalışması için zaman ayırma gibi yararları bulunmaktadır.

Öğretmen ve öğrencilerimizin akademik ve sosyal becerilerini geliştirmek için farklı fırsatlar sunan proje türleri göz önünde bulundurularak TÜBİTAK, Kalkınma Ajansları projeleri, Erasmus+, eTwinning projeleri gibi ulusal ya da uluslararası alanlara yönelik başvuru yapılabilecek projelerle ilgili kendilerini bilgilendirmek amacıyla Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüz ve Gazi Üniversitesi iş birliği ile  "Ulusal ve Uluslararası Proje Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı" hazırlandı.

"Ulusal ve Uluslararası Proje Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı" ile öğretmenlere başvuru yapabilecekleri proje türlerine, kapsamlarına ve dikkat edilecek genel hususlara yönelik farkındalık kazandırılması amaçlandı. Rehber kitapta proje hazırlama konusunda temel bilgilere yer verilirken özellikle teknik ayrıntıya girilmemiş; öğretmenlerimize yalın bir şekilde neye, nereden, nasıl ulaşabilecekleri konusunda bilgiler verilmesi hedeflendi.

"Ulusal ve Uluslararası Proje Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı" üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; Proje Hazırlamanın Abc'si, Ulusal Projeler, Uluslararası Projeler başlıkları altında verildi. Her bölümü bağımsız olmasının yanında genel olarak bütüncül ve kapsayıcıdır. Ele aldığı konular itibarıyla güncel bilgi ve gelişmeleri de içerecek şekilde hazırlandı. Bu yönlerden rehber kitap; bir yandan yeni başlayanlara temel bilgileri edindirmeyi, diğer yandan da önceden proje hazırlamış ve bu konuda tecrübe sahibi olanlara bilgilerini güncelleme fırsatı vermeyi amaçlıyor.

Ulusal ve Uluslararası Proje Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı'nın tüm öğretmenler ve okul yöneticileri için yararlı olmasını dileriz.

Hazırlanan rehber kitabının PDF haline ulaşmak için tıklayınız.

Hazırlanan rehber kitabını e-Dergi olarak incelemek için tıklayınız.

Meşrutiyet Mahallesi Kültür Caddesi No 20 Efeler/AYDIN - (0256) 215 1028 (Dahili 1002/1003/1004/1005/1006/1007)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.